Det beste av Zambia

12

DAGER

Reisetype:
rgf-logo_8d39_M
Reis trygt med oss!

Unike Reiser er medlem av Reisegarantifondet. Når du reiser med oss er du dekket av pakkereiseloven.

Ett av verdens mest imponerende fossefall, en av verdens mest spektakulære og en av verdens mektigste elver!

Afrikas uslepne diamant, Zambia, byr på Victoria Falls, South Luangwa nasjonalpark og Zambezi-elven. Kombinasjonen av storslått natur, et rikt og variert dyreliv, flotte lodger og et gjestfritt folk gjør at Zambia kalles Hjertet av Afrika.

Denne reisen starter ved Victoria Falls, som stuper over kanten og dundrer ned i Zambezi-elven. I South Luangwa nasjonalpark speider dere etter elefanter, løver, leoparder, neshorn og bøfler. Her venter safari både i bil og til fots.

I South Luangwa bor dere på en lekker lodge, som hvert år ønsker noen spesielle gjester velkommen. Elefanter ankommer lodgen og vandrer gjennom resepsjonen. Mfuwe Lodge er bygd rundt matbordet deres, og hvorfor skal elefantene ta noen ekstra (store) skritt for å komme til maten når de kan ta snarveien gjennom resepsjonen?

Flodhester dupper i vannet og krokodillene later seg på sandbanken mens dere padler på elven. Zambezi-elven er landets livsnerve og gir liv til natur, dyr og mennesker.

Zambia innfrir alle forventningene du har til Afrika – og enda litt til…

Dag 1:

Norge – Lusaka

Avreise fra ønsket flyplass i Norge.

Mellomlanding og flybytte i Europa eller Afrika (avhengig av flyselskap).

Fly videre til Lusaka.

Dag 2:

Lusaka

Velkommen til Zambia!

På flyplassen blir dere møtt av en sjåfør som kjører dere til hotellet hvor dere sjekker inn.

Hotellet ligger rundt tjue minutters kjøretur fra flyplassen, i en rolig forstad til Lusaka. Rommene er innredet i afrikansk stil.

Resten av dagen til egen disposisjon slik at dere kan slappe av ved bassenget.

Middag på egen hånd.

Overnatting: Latitude 150

Dag 3:

Lusaka – Mfuwe – South Luangwa nasjonalpark

Frokost på hotellet.

Dere blir hentet på hotellet og kjørt til flyplassen hvor dere sjekker inn for fly til Mfuwe. Flytiden er på rundt en time.

Her blir dere møtt av en sjåfør som kjører dere til Mfuwe Lodge, en kjøretur på 45 minutter.

Denne lekre lodgen ligger vakkert til på kanten av to laguner, som lokker dyr som vil slukke tørsten eller kjøle seg ned. Lodgen er designet slik at den blender inn med landskapet og du blir en del av naturen.

Hvert år ankommer elefanter ankommer lodgen og vandrer gjennom resepsjonen. Mfuwe Lodge er bygd rundt matbordet deres, og hvorfor skal elefantene ta noen ekstra (store) skritt for å komme til maten når de kan ta snarveien gjennom resepsjonen?

De 18 chaletene ligger spredt rundt lagunene, og alle har veranda slik at dere kan nyte utsikten mot lagunen og dyrene.

Lunsj på lodgen og litt hvile.

Om ettermiddagen er det tid for deres første safari.

Middag på lodgen.

Overnatting: Mfuwe Lodge

Dag 4-5:

South Luangwa nasjonalpark

South Luangwa nasjonalpark frister med en av de mest fantastiske og uberørte villmarkene i Afrika. Kombinert med en vellykket anti-krypskytterkampanje har parken blitt en av mest attraktive i verden hva dyreliv gjelder.

Her finner dere kontinentets kanskje høyeste konsentrasjon av krokodiller og flodhester. Legg så til tusenvis av elefanter og bøfler, hundrevis av fuglearter, sjiraffer og rovdyr som løver, hyener, leoparder og villhunder, ja da må safarien bli magisk!

Bli også med på en safari til fots, som gir en helt annen safariopplevelse. Ingen motorlyd. Ingen beskyttelse fra bilen. Bare deg og en ranger. Midt mellom bøfler og elefanter.

Når mørket senker seg over bushen, skal dere bli med på en nattsafari, som gjøres med bil. Det er noe helt spesielt å være ute i bushen om kvelden. Ofte ser dere helt andre dyr enn man normalt ser om dagen. Det er også stor sjanse for å se leopard, som er aktiv etter mørkets frembrudd.

Dere velger selv hvilke aktiviteter dere ønsker å være med på.
Mellom aktivitetene blir det avslapning på lodgen.

Alle måltider (frokost, lunsj og middag) inntas på lodgen.

Overnatting: Mfuwe Lodge

Dag 6:

South Luangwa – Mfuwe – Lusaka – Lower Zambezi

Tidlig frokost og så en siste morgensafari i South Luangwa nasjonalpark.

Sjåføre tar dere til flyplassen i Mfuwe hvor dere sjekker inn for fly tilbake til Lusaka.

I ankomsthallen blir dere møtt av en sjåfør som setter kursen mot Lower Zambezi nasjonalpark, en kjøretur på rundt tre timer.

Resten av dagen til å slappe av på lodgen.

Middag om kvelden.

Overnatting: Kiambi Lodge

Dag 7:

Lower Zambezi nasjonalpark

Dere starter dagen tidlig og får servert te og kaffe. Guiden har pakket både frokost og lunsj siden dere i dag skal ut på lang kjøretur, med safari underveis.

Lower Zambezi nasjonalpark er relativt uutviklet, og skjønnheten skyldes nettopp dette. Mangfoldet av dyr er ikke lite stort som i andre parker, men dere har større sjanse til å komme tettere på dyrene.

Til tross for at parken dekker et område på 4092 km2, er flertallet av dyrene samlet langs Zambezi-elven. Enorme flokker med elefanter, gjerne opp til hundre stykk, er ofte sett ved elvebredden.
«Øy-hoppende» bøfler og antiloper er et vanlig syn. Parken er også hjem til et stort antall løver og leoparder.

Dagens eventyr begynner med et solnedgangscruise på elven. Båten legger til land og her står en åpen safaribil (4x4) og venter.

Hele dagen er satt av til safari i parken, med stopp for frokost og lunsj underveis. Dere kan regne med å være ute i parken rundt ti timer.

Båten tar dere tilbake til lodgen før det blir mørkt.

Middag på lodgen.

Overnatting: Kiambi Lodge

Dag 8:

Lower Zambezi nasjonalpark

Frokost på lodgen.

I dag venter en tre timer lang kanotur på den mektige Zambezi-elven.

Guiden holder et kort informasjonsmøte og en motorbåt tar dere med til startstedet for kanoeventyret.

Dere glir lydløst i kanoen på Zambezielven, gjennom en vill verden. Kanoen sikksakker mellom flodhestene, og du kjenner at pulsen stiger ørlite grann. De er ikke små, de sure gubbene som holder til i elven. Dere nyter synet av Afrika mens guiden styrer kanoen fordi de store kolossene med alle øyeparene som hele tiden følger deg.

På bredden ligger en gigantisk krokodille og slikker sol. Helt ubevegelig. Ikke en muskel rører seg. Guiden smiler og forteller at den er høyst levende, og bare slapper av.

Litt lenger nede, ut av buskaset, kommer en elefant. Han rister på hodet og ørene flapper voldsomt. Snabelen svinger fra side til side og viser hvilke krefter dette enorme dyret besetter.

Turen tar dere nedover elven og avsluttes ved lodgen. Lunsj og så noen timers hvile.

Om ettermiddagen blir det et solnedgangscruise på elven.

Middag på lodgen.

Overnatting: Kiambi Lodge

Dag 9:

Lower Zambezi – Lusaka – Livingstone

En siste frokost i villmarken før sjåføren kjører dere til Lusaka hvor dere sjekker inn for fly videre til Livingstone (Victoria Falls).

På flyplassen ønskes dere velkommen av en sjåfør som tar dere til hotellet hvor dere sjekker inn.

Lunsj og resten av dagen til egen disposisjon. Hotellet har to utendørsbasseng hvor dere kan slappe av.

Middagen inntas på hotellet, med utsikt over Zambezi-elven.

Overnatting: Victoria Falls Waterfront Lodge

Dag 10:

Victoria Falls

Frokost på hotellet.

Start dagen med en guidet tur til de spektakulære naturvidunderet Victoria Falls. Vannet velter over en 1,7 kilometer bred skrent og braser 110 meter ned i dypet. Overdøvende buldring og vakre regnbuer gjør et inntrykk på alle besøkende.

Den litt uvanlige utforming på Victoria Falls gjør at fossefallene kan sees i sin helhet fra samme nivå som toppen av fjellene, på en avstand så nære som 60 meter. Dette skyldes at elven Zambezi faller ned i en dyp, trang avgrunn forbundet med en serie av kløfter.

Lunsj på egen hånd.

Om ettermiddagen blir det solnedgangscruise på Zambezi-elven. Et cruise på Zambezi-elven er den perfekte måte å slappe av på etter en fantastisk dag med mange opplevelser. Det serveres snacks og drikke under turen.

Middag på lodgen.

Overnatting: Victoria Falls Waterfront Lodge

Dag 11:

Livingstone – Norge

Frokost på hotellet.

Formiddagen til egen disposisjon.

Dere blir hentet på hotellet og kjørt til flyplassen hvor dere sjekker inn for fly hjem til Norge.

Dag 12:

Norge

Dere ankommer Norge med uforglemmelige minner om eventyret i Zambia.

FORSLAGET INKLUDERER

  • Fly Norge – Lusaka/Livingstone – Norge
  • Fly Lusaka – Mfuwe – Lusaka
  • 1 natt på Latitude 150, inkludert frokost
  • 3 netter på Mfuwe Lodge, inkludert helpensjon (frokost, lunsj og middag)
  • 3 netter på Kiambi Safari Lodge, inkludert helpensjon (frokost, lunsj og middag)
  • 2 netter på Victoria Falls Waterfront Lodge, inkludert helpensjon (frokost, lunsj og middag)
  • Safari (bil, til fots og nattsafari) i South Luangwa nasjonalpark i henhold til program
  • Inngang til nasjonalparkene South Luangwa, Lower Zambezi og Victoria Falls
  • Safari (ti timers tur) i Lower Zambezi nasjonalpark
  • Soloppgangscruise i Lower Zambezi nasjonalpark
  • Guidet kanotur på Zambezi-elven (3 timer)
  • Guidet tur til Victoria Falls (Zambia og Zimbabwe)
  • Solnedgangscruise på Zambezi-elven (2 timer), inkludert snacks og drikke
  • Transport i henhold til program
  • Assistanse av vår lokale samarbeidspartner i Zambia

FORSLAGET INKLUDERER IKKE

  • Visum til Zambia (USD 50,- per person)
  • Reise- og avbestillingsforsikring
  • Drikke
  • Måltider ikke nevnt i program
  • Aktiviteter/utflukter ikke nevnt i program
  • Transport ikke nevnt i program
  • Tips til sjåfører/guider

Reiseperiode: Juni til desember
Regntiden begynner i november og varer frem til april.
Merk at i perioden juni til desember kan det være lite vann i Victoria Falls, men det er fortsatt et flott syn. 

Elefantene ankommer Mfuwe Lodge i slutten av oktober til midten av desember.

Det er en aldergrense på 12 år for å delta på safari til fots.

rgf-logo_8d39_M

REIS TRYGT MED OSS!

Unike Reiser er medlem av Reisegarantifondet. Når du reiser med oss er du dekket av pakkereiseloven.

Norske statsborgere trenger visum for opphold i Zambia. Visum kan ordnes på forhånd eller ved innreise på flyplasser og grenseoverganger og har normalt en gyldighet på én måned. Visum (Single Entry) koster USD 50,- per person om man kun skal besøke Zambia. Skal du kombinere med Botswana og/eller Zimbabwe, koster visumet USD 100,- per person (Multi/Double Entry).
Passet må være gyldig minst 6 måneder etter utreise fra Zambia. Du må kunne vise frem en returbillett hjem eller en billett videre til et annet land.

Vaksinasjon mot hepatitt anbefales. Malariaprofylakse anbefales i regntiden, spesielt ved besøk på landsbygda eller i lavereliggende områder.
I god tid før avreise anbefales det å kontakte Folkehelseinstituttet for offisielle helsefaglige reiseråd og helsefaglig veiledning.
Zambiske myndigheter krever gulfebervaksine dersom tilreisende kommer fra et område med gulfeber.

Vennligst les våre generelle reisebetingelser grundig da disse er en del av avtalegrunnlaget for reiser kjøpt hos Unike Reiser. Reiser kjøpt hos oss er omfattet av “Lov om pakkereiser”.
Klikk her for å lese reisebetingelsene.

Vi anbefaler alle å ha gyldig reiseforsikring uansett reisemål!

elv om Zambia ligger i tropene (mellom 8 og 18 grader sørlig bredde), er klimaet behagelig på grunn av høy beliggenhet over havet. Gjennomsnittstemperaturen varierer mellom 150 og 300 C.
Året kan grovt deles inn i fire årstider:

  • En varm, tørr periode fra september til november, med temperaturer mellom 270 og 350 C, noen ganger opp mot 400, særlig like før regntiden setter inn.
  • En regnfull periode fra desember til mars, med temperaturer mellom 200 og 300. Regntiden varierer en del fra år til år. Den kan begynne i oktober og slutte allerede i februar.
  • En tørr og varm periode i april og mai. Temperaturer er mellom 250 og 300.
  • En tørr og kjølig periode fra juni til august. Natt-temperaturen kan krype ned mot 50, men vanligvis ”god norsk sommer” på dagtid selv om det kan være overraskende kjølig hvis det er overskyet.

Den offisielle valutaen er Kwacha (ZMW), som deles inn i 100 ngwee.
Ved betaling med ZMW, anbefales det å bruke mindre sedler, da de lokale stort sett aldri kan veksle store sedler. Dette gjelder også på hotellene.

Du kan veksle fra amerikanske dollar til ZMW på hotellet eller vekslingskontorer. Minibanker finnes i de største byene, og de er som regel bevoktet. Flere hoteller har også minibank. Det er begrensninger på hvor mye kontanter man kan ta ut i èn operasjon, maksimum er som regel 4000 ZMW, men det er mulig å gjenta uttak.
Hoteller foretrekker betaling med amerikanske dollar eller kredittkort, men aksepterer også Euro og sørafrikanske rand.
Kredittkort kan brukes i større butikker, hoteller, restauranter og reisebyrå, men er langt fra så vanlig som i Norge. Vær klar over at en rekke servicebedrifter legger på en ekstra avgift ved betaling med kredittkort. Visa er det beste valget, men de fleste hoteller vil også ta MasterCard og American Express.

Under oppholdet blir du kjørt rundt av en av våre dyktige og kunnskapsrike sjåfør/guide, som snakker engelsk.

Ved ankomst i Zambia blir du møtt av en representant fra vår lokale samarbeidspartner. Ved avreise blir du kjørt tilbake fra hotellet til flyplassen.

 

Ved sommertid i Norge har Zambia og Norge samme tid, men ved vintertid er Zambia en time foran Norge.

Vi benytter flere ulike flyselskaper på våre reiser til Zambia, og det er kan derfor variere hvor mye bagasje du kan ta med i innsjekket bagasje og håndbagasje. På flybilletten vil du se antall kollier og vekt per koffert.

For å gjøre pakking og transport av bagasjen enklest mulig, anbefaler vi å pakke i mye bager fremfor harde kofferter.

På småflyene er det kun tillatt 15 kilo per kolli per person.

I håndbagasjen bør du oppbevare pass, billetter, vouchere, telefonnummer til vår lokal agent, kamera, ladere til kamera og mobil, medisiner, ekstra minnebrikke til kamera og verdisaker.

Enkelte dager kan det være lange kjøreetapper, mellom 5-6 timer, avhengig av avreise- og ankomststed. Underveis er det mye spennende å se, både landskap og landsbyer. Det er vannflasker tilgjengelig i bilen. Det legges inn stopp underveis om ønskelig.
Husk at veistandarden i Zambia ikke kan sammenlignes med veiene i Nord-Europa.

Restauranter og hoteller har generelt inkludert en avgift på 10 prosent i regningen. Derfor forventer man ikke tips i Zambia. Om du opplever å få særlig god behandling under oppholdet, og ønsker å belønne denne, er det helt i orden å gi tips. Både USD og ZMW aksepteres.

 

Tre store elver flyter gjennom Zambia: Zambezi, Luangwa og Kafue. Alle er omgitt av store nasjonalparker som har tatt navn etter dem.

Zambias livsnerve er den mektige Zambezi–elven, som sørger for vann til Afrikas største og mest berømte foss, Victoria Falls. Landet omfatter store strekninger med villmark, frodige våtmarker, gresskledde sletter, tett skog og veldige innsjøer. En slik variert blanding av leveomåder gir husrom til mange dyr, som elefanter, geparder, flodhester, bøfler, giraffer og sebraer. Dermed er Zambia ideelt for den som ønsker å dra på safari. Du kan være med på safari enten i bil, til fots, på hesteryggen eller med kano. Flodhester, krokodiller og elefanter holder til i og ved elvene. Disse elvene trekker også til seg fiskeentusiaster fra hele verden.

South Luangwa nasjonalpark er Zambias mest populære safaridestinasjon, og fødested for Afrikas fotsafari.

Landets største severdighet. Få ord kan beskrive det fantastiske naturvidunderet Victoria Falls. Det bør nemlig bare oppleves. Vannet som velter over en 1,7 kilometer bred skrent og braser 110 meter ned i dypet. Overdøvende buldring og vakre regnbuer gjør et inntrykk på alle besøkende. Under regntiden føles det som en heftig regnstorm når vannet kastes hundrevis av meter opp i luften og skyer dannes som kan sees mange kilometer unna.

Navnet ble gitt av den skotske oppdageren David Livingstone. Han ble slått med forundring da han så fallene for første gang i 1855 etter å ha hørt buldringen allerede da han var flere kilometer unna. Fallene er oppkalt etter dronning Victoria av England.
Navnet Victoria Falls brukes generelt, men lokale bruker navnet Mosi–oa– Tunya, som på lokalspråket betyr ”røyken som tordner”.

Det er et bredt spekter aktiviteter du kan delta på: Helikoptertur over fallene, strikkhopping, gorge swings, elverafting og båttur inn i solnedgangen. Hva med et bad helt ute på kanten? Devil’s Pool er en liten pytt som ligger på kanten av den 108 meter høye fossen. Kun mulig når det er lite vann, mellom august til januar.

Beste reisetid er mars til april da det er mest vann i fossen.

Det beste av Zambia

Vi sender vi deg gjerne et tilbud på denne reisen.

Fyller du inn informasjon under, så tar vi kontakt med deg så snart vi kan. Vi gleder oss til å hjelpe deg med din reise!

Fortell gjerne mer om din reiseønsker. Ønsker du noen endringer ift. reiseforslaget? Hva slags hotellkategori ser du for deg? Ønsker du et bestemt flyselskap? Er det noen annen relevant informasjon vi trenger å vite om?

Scroll to Top